Co to jest prezbiopia?

Jeśli masz ponad 40 lat, może zacząć Ci się wydawać, że potrzebujesz dłuższych rąk, aby móc wyraźnie widzieć, co jest napisane w jadłospisie lub gazecie. Jeśli tak właśnie jest, witamy w świecie prezbiopów.

W skrócie prezbiopia to dolegliwość, która dotyka nas wszystkich po ukończeniu 40-45 roku życia. Wtedy to przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości stają się zamazane. Aby wyraźnie widzieć tekst czytanej książki, być może musisz w-y-c-i-ą-g-a-ć ręce, odsuwając książkę od oczu. Oczywiście w końcu okaże się, że masz za krótkie ręce.

A więc co można zrobić, aby pozbyć się tego i widzieć wyraźnie na każdą odległość ?

Uściślijmy definicję prezbiopii

Jak już wspomnieliśmy, prezbiopia dotyka nas wszystkich - w 100% - w pewnym wieku. Nie należy tego traktować jako tzw. " popsucie się wzroku ". Jest to naturalny fizjologiczny proces zmian w naszym układzie wzrokowym. W pewnym momencie życia nasze ciało zaczyna się zmieniać. Skóra robi się mniej elastyczna u niektórych zaczynają pojawiać się pojedyncze siwe włosy. To samo dotyczy naszych oczu - one również się zmieniają.

Jest to powszechna dolegliwość, ale na szczęście można ją łatwo korygować. Zapewne zastanawiasz się nad przyczyną powstawania prezbiopii u osób w wieku około 45 lat. A oto odpowiedź.

W gałce ocznej, zaraz za tęczówką, znajduje się soczewka oczna. Pomaga ona w refrakcji, czyli załamywaniu promieni świetlnych w oku i przepuszczaniu światła na siatkówkę. Można ją porównać do soczewki aparatu fotograficznego, którą się odpowiednio reguluje, aby ustawić ostrość. Wraz z wiekiem soczewka oczna zaczyna tracić elastyczność, a proces ten postępuje mniej więcej do czasu, kiedy ukończysz 65 lat. Ogranicza to zdolność oka do dostosowania się do wyraźnego widzenia różnych odległości w takim stopniu, w jakim było to możliwe, kiedy byłeś młodszy.

Możliwe, że zastanawiasz się teraz, czy istnieją jakieś ćwiczenia oczu pomagające zapobiec prezbiopii.

Niestety nie.

Lecz jest kilka kroków, które możesz poczynić, aby skorygować ten problem, kiedy już się pojawi.


Jak można skorygować prezbiopię.

Jeśli u Ciebie lub członków Twojej rodziny wystąpią objawy przypominające symptomy prezbiopii - zamazane widzenie lub trudności z dostosowaniem wzroku do wyraźnego widzenia obiektów znajdujących się w bliskiej odległości - należy umówić się na wizytę u specjalisty.

Należy jednak pamiętać, że u osób, które nie ukończyły 40 roku życia prezbiopia nie występuje ! Może to natomiast być hyperopia czyli nadwzroczność lub jak się potocznie mówi, „dalekowzroczność”. Objawy mogą być podobne, lecz to dwie różne dolegliwości. Może to być również astygmatyzm.

Jeśli natomiast prezbiopia zostanie u Ciebie potwierdzona, czas zastanowić się nad jej korekcją tak abyś mógł widzieć wyraźnie na każdą odległość.


Okulary do czytania.

Jeżeli jesteś osobą, która ma doskonały wzrok do dali czyli nie odczuwasz pogorszonego widzenia patrząc daleko powinieneś zaopatrzyć się w okulary do tzw. bliży tak abyś mógł widzieć wyraźnie tekst książki, wygodnie wykonywać precyzyjne  czynności w bliskich odległościach. Są to okulary wyposażone w jednoogniskowe szkła okularowe. Ten rodzaj szkieł działa na określoną odległość, w większości przypadków dobiera się je na około 40 cm.

Co to oznacza ? Będziesz widział wyraźnie to co znajduje się w odległości od około 30 do 50 cm. Monitor komputera, który stoi nieco dalej może być lekko zamazany i patrzenie na niego może być niekomfortowe. Przy korzystaniu z laptopa nie powinno być tego kłopotu ponieważ ekran jest blisko. W okularach do czytania będziesz również widział niewyraźnie wszystko to co jest dalej np. współpracownik wchodzący do twojego biura będzie niewyraźny. W takich sytuacjach będziesz zdejmować okulary. Na pewno kojarzysz sytuacje kiedy ktoś zerka na ciebie z nad okularów. 


Okulary do bliży i odległości pośrednich.

Są również nazywane : biurowymi, office-ami, pólprogresami. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują komfortowego widzenia w odległościach bliskich i pośrednich czyli od 40 cm ( czytanie dokumentów ) do 4 metrów. W takich okularach komfortowo czytasz, korzystasz z komputera, wyraźnie widzisz wszystko do 2-4 metrów. Tego rodzaju szkła mają w sobie zmienną moc optyczną do której nasz układ wzrokowy będzie musiał się przyzwyczaić. Może to potrwać 10 minut, godzinę lub kilka dni. Po okresie adaptacji twoje oczy nie zauważają zmieniającej się mocy okularów komfortowo korzystasz z komputera, smartfona,  czytasz dokumenty.


 Okulary progresywne.

Przeznaczone są dla osób z wadą wzroku do dali, które dotychczas korzystały z okularów do chodzenia a z powodu wejścia w wiek prezbiopijny potrzebują wsparcia do obserwacji bliży wzrokowej. Największą zaletą tego rodzaju okularów jest fakt, że ich moc optyczna zmienia się płynnie od dali aż do bliży, czyli widzimy ostro i wyraźnie na każdą odległość. Możemy w nich prowadzić samochód i bez problemów korzystać z nawigacji, która znajduje się w odległości pośredniej oraz odczytać sms-a w smartfonie. Pracując w biurze komfortowo korzystamy z komputera i czytamy dokumenty a kiedy musimy podejść do kserokopiarki na korytarzu nie ma potrzeby zmiany okularów.

Powszechnie panuje opinia o okularach progresywnych "..., że trudno jest się do nich przyzwyczaić ".

Tak, to prawda jeżeli sprawisz sobie progresy z tzw. wąskim kanałem progresji, które często są oferowane w super promocjach. Jest bardzo wiele czynników, które wpływają na szybką i łatwą adaptację widzenia w okularach progresywnych.

Aby dobrze się czuć w okularach progresywnych muszą być spełnione pewne warunki:

  • precyzyjny dobór mocy szkieł przez specjalistę
  • określenie twoich wymagań wzrokowych - rodzaj wykonywanej pracy, hobby, przyzwyczajeń wzrokowych
  • właściwy dobór konstrukcji optycznej szkieł progresywnych - szerokość i długość kanału progresji 
  • precyzyjny pomiar rozstawu i wysokości źrenic
  • właściwy dobór oprawy okularowej

To wszystko sprawi, że łatwo i szybko przyzwyczaisz się do nowych okularów progresywnych. Ja również jestem prezbiopem i okres mojej adaptacji do szkieł progresywnych trwał jeden tydzień. Czas adaptacji to cecha indywidualna może trwać 1-2 dni,  inne osoby potrzebują nieco więcej czasu 2-3 tygodnie a nawet 30 dni. 


Nie ma potrzeby zamartwiać się problemami ze wzrokiem w okresie prezbiopijnym. Dotyczy ona nas wszystkich i jak się przekonaliśmy, istnieje kilka opcji jej korygowania. Jeśli masz ponad 40 lat i zastanawiasz się, czy masz prezbiopię, umów się już teraz na wizytę do optometrysty. Nie ma powodu, dla którego miałbyś znosić bóle głowy, trudności związane z zamazanym widzeniem lub czytaniem. Poczyń już dziś odpowiednie kroki, abyś mógł wyraźnie widzieć świat.